شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

نرم افزار حسابداري آسانسور تبلیغات شما در این مکان

بایگانی برای تیر, ۱۳۹۳

راه‌اندازی اولین آسانسور خورشیدی در ایران

بدون نظر

اولین آسانسور خورشیدی در ساختمان مرکزی شرکت ایرانیان اطلس نصب و راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این شرکت هم‌سو با سیاستهای دولت برای بهینه سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی های پاک در بخش ساختمان، اقدام به طراحی و اجرای آسانسور خورشیدی در ساختمان مر کزی این شرکت کرده است

http://iranelevator.ir/up/1405064446.jpg.

از آنجایی که آسانسور‌ها یکی از تجهیزات اصلی ساختمان‌ها را تشکیل می‌دهند و معمولا سه تا هشت درصد از کل برق مصرفی مشترک در ساختمان‌ها را به خود اختصاص می‌دهند، از این رو تلاش‌هایی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی آسانسور‌ها صورت گرفته است.

در این باره معاون برنامه‌ریزی شرکت ایرانیان اطلس اظهار کرد: مهندسان این شرکت در راستای این اهداف به تازگی در ساختمان مرکزی آن آسانسوری نصب کرده اند که سیستم تامین برق آن مبتنی بر انرژی خورشیدی بوده و موجب شده است تا این آسانسور در مقایسه با میانگین مصرف آسانسورهای رایج در کشور، انرژی بسیار کمتری را مصرف کند.

به گفته وحید وکیلی همچنین این آسانسور مصرف برق اشتراکی ساختمان را به عنوان موضوع مهم برای کاربران ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی کاهش داده است. طراحی ساده و بهینه سامانه خورشیدی این آسانسور نیز باعث شده تا هزینه اجرا و بهره برداری آن کاهش و امکان استفاده مقرون به صرفه از این انرژی تجدید ناپذیر فراهم شود.

وی افزود: حذف اجزای اضافی و الکترونیکی از سامانه برق خورشیدی باعث شده تا قابلیت اطمینان و طول عمر سیستم آن افزایش یافته و امکان توسعه این نوع آسانسور در پروژه‌های ساختمانی مختلف در داخل و خارج از ایران هم به وجود آمده است.

وی با بیان این‌که این آسانسور در صورت قطع برق قابلیت کار در چند روز متوالی را نیز دارد گفت: اجرای طرح آسانسور خورشیدی با هدف اصلی کاهش مصرف انرژی آسانسور‌ها مطرح و در مرحله ثبت اختراع به سر می برد. این نوع آسانسور در سایر پروژه های این شرکت نیز مد نظر قرار گرفته است.


تاریخچه بازرسی فنی آسانسور

بدون نظر

تاریخچه بازرسی فنی آسانسور از ابتدا تا تقسیم بازرسی توسط اداره استاندارد د ر این مقاله به بررسی تاریخچه بازرسی آسانسور در ایران پرداخته شده و روند پیشرفت استاندارد آسانسور و افراد حقیقی و حقوقی تاثیر گزار در این روند نقش داشته به اختصار معرفی گردیده اند. این مقاله براساس مدارک وتحقیقات نویسنده تهیه شده است ممکن است بعضی از اسامی و بعضی از تاریخ ها دارای ایراداتی باشد امیدوارم خوانندگانی که اطلاعات موثقی در این زمینه دارند در رفع ایرادات و اشکالات احتمالی این مقاله نویسنده را یاری نمایند. همواره هر پیدایش رخداد در جهان هستی دارای پیشینه تاریخی است و دانستن این پیشینه باعث پیشرفت در ادامه روند راه رخداد می شود به طوریکه امروز تحولات و پیشرفت تکنولوزی جهان خود مرهون تلاش دانشمندان گذشته است. امیدوارم کسانی در آینده به صنعت آسانسور می آیند به ویژه بازرسی فنی آسانسور راه پیدا می کنند با خواندن این مطالب و بهره گرفتن از اقدامات گذشتگان بتوانند وضعیت بهتری در کیفیت آسانسورهای منصوبه کشور فراهم کنند.

قسمت اول: پیدایش بازرسی آسانسور . در سال ۷۴ مرحوم مهندس سادات بعدازجلسه ای درشرکت بازرسی iti (بازرسی فنی پتروشیمی) به علت عمل نکردن شالتر حد آسانسور حدود نیمی ساعت به همراه مدیران خود در آسانسور این شرکت بازرسی وابسته به وزارت نفت محبوس میشوند. که پس از این جریان از مدیران وقت سازمان استاندارد باجلسه فوری خواستار تدوین استاندارد آسانسور و اجرای این استاندارد به صورت اجباری میشود. درسال ۱۳۷۷ شرکت بازرسی وکیفیت استاندارد ایران بانوشتن پیشنویسی از استاندارد آسانسور با استفاده از مدارک علمی واستاندارد معتبراروپایی برای اولین درکشور درسطح استان تهران، بازرسی آسانسور به صورت استاندارد آسانسور به مرحله اجرامیگذارد هرچندکه این عملیات زیر نظر مستقیم این شرکت انجام وتاییدیه این شرکت مستقیما به شهرداری جهت امور پایان کار ساختمان ارسال میشد. این بازرسی آسانسور به ویرایش یک استاندارد معروف شد. در ابتدای راه مهندس داریوش منصور و علی عامری با مدیریت مهندسی حیدر زارع پور واحد بازرسی آسانسور در شرکت بازرسی وکیفیت ایران را پایه گزاری کردند پس از دو ماه مهندس سید مسعود کاظمی به این تیم بازرسی اضافه شد که درادامه راه مهندس زارعپور به عنوان مدیر بازرسی آسانسور و مهندس حسین حقانی، شهریارعطاریان و بهنام جلالی به این مجموعه اضافه شدند. مهندس منصور مدتی از بازرسی آسانسور جداشد ولی بعد از مدتی به بازرسی آسانسور بازگشت در ادامه خواهید خواند که مهندس منصور در چه مرحله ای به بازرسی آسانسور بر می گردد. علاوه بر نامبردگان در شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد با توجه اینکه صدور پایانکار آسانسور منوط به ارائه گواهی تایید استاندارد آسانسور بود و تنها شرکت بازرسی آسانسور بود. بنابراین بایدتعداد بازرسان آسانسور افزایش پیدا میکرد. در مقطعی تعداد بازرسان این شرکت به حدود ۲۰ نفر هم رسید. پس ازآنکه درسطح شهر تهران بازرسی آسانسور طبق ویرایش اولیه استاندارد ادامه پیدا کرد، درسال ۱۳۸۰ ویرایش دومی از استاندارد آسانسور توسط کارشناسان شرکت بازرسی استانداردکیفیت ایران تدوین شد که تا سال ۱۳۸۲ طبق این استاندارد بازرسی آسانسور صورت میگرفت.

قسمت دوم: تدوین استاندارد ملی اما در آذر سال ۱۳۸۱ مهمترین اتفاقی که رخ داد تدوین استاندارد آسانسور به صورت ملی باشماره ۱-۶۳۰۳ بود که با عنوان مقررات ایمنی ساختمان و نصب آسانسور تدوین گردید. که قسمت اول آن مربوط به اسانسورهای برقی در همین سال به پایان رسید که درتدوین این استاندارد افراد زیر به عنوان اعضاء تدوین نقش داشتند:

• احمداصل حداد رییس کمیسیون تدوین استاندارد

• زنده یاد پرویزآزرمان

• محمدسعیداسلامی

• شهرام بهروز

• سیاوش پهلوانی

• زهرارحمتیان

• حیدرزارعپور

• سحرشادمند

• حسن صدرایی شاملو

• کریم نژاد

• موسی نظربیگی

• صدیقه میرابوطالبی

دبیر استاندارد آسانسور ملی به شماره ۶۳۰۳-۱ پس ازآن قرارشدکه کلیه ساختمانهایی که پروانه ساختمانی شان بعدازسال ۱۳۸۲ درسطح کشوراست، طبق این استاندارد ملی بازرسی شودکه تصویب شورایعالی استاندارد رسید. اما درعمل مشخص شدکه باتوجه به عدم آگاهی نصابان آسانسورکه متاسفانه همچنان ادامه دارد امکان اجرای کامل استاندارد ودرنهایت تاییدآسانسورمنصوبه درکشور به راحتی وجود ندارد. در روز ۱۵ مرداد سال ۸۳ جلسه ای باحضورکارشناسان ومسئولان موسسه استاندارد تشکیل شدکه درآن قرارشدکه دریک بازه زمانی ۷۹ بند از بندهای استاندارد مربوطه به درشهرستانهای بجز تهران وکرج به عنوان تخفیف درشهرستانها درنظر گرفته شود. در ابتدا قرار بود از سال ۸۵ برمنبای پروانه ساختمانی استاندارد ملی در کل کشور اجباری شود اما به علت ضعف نصابان آسانسور در ابتدا شهرستانهای استان تهران، اصفهان، قم، قزوین، همدان و سمنان و شهرهای استان خوزستان اجرای کامل استاندارد ملی آسانسور به شماره ۱-۶۳۰۳ در سال ۸۵ برمبنا ی پروانه ساختمانی و مشهد و شیراز از سال ۸۷ برمبنا ی پروانه ساختمانی و از کل کشور سال ۸۹ بر مبنای پروانه ساختمانی اجباری گردید.

قسمت سوم شرکت iei پس از آنکه شرکت بازرسی کیفیت واستاندارد ایران به عنوان اولین شرکت بازرسی مجوز بازرسی اسانسور اخذکرد، دوشرکت نیز به نام بازرسی مهندسی ایران (iei) و شرکت بین المللی بازرسی بهستون صنعت نوین درخواست اخذ مجوز بازرسی ازسازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کردند. تقریباً درخواست هردو شرکت همزمان بود ولی هردوشرکت برای اخذ این مجوز بسیار سختی کشیده و مراحل فراوانی را طی کرد که حتی شرکت بهستون چند روز قبل از آنکه گواهی شان صادر شود رسما اقدام به تبلیغ بازرسی اسانسور کردکه صدور گواهی بازرسی آسانسور این شرکت یکسال به تعویق افتاد. اما به هرحال درسال ۸۳ شرکت بازرسی مهندسی ایران موفق به اخذ گواهی بازرسی آسانسور شد که در ابتدا راه مهندس حقانی پایه گزارآن بود. حقانی برای آنکه بارعلمی و فنی شرکت را بالا ببرد، احسان شمسی راکه سابقه کارهای نظارتی در پروژههای مختلف داشت را در این مجموعه به عنوان رییس بازرسی شرکت بازرسی مهندسی ایران افزود که میتوان به بازرسان شاخص این مجموعه ولی سردهنه، اخوان، سعید براتی، مهندس عبادی به عنوان خروجی این مجموعه اشاره کرد.

قسمت چهارم: شرکت بهستون همانطورکه قبلا گفته شد شرکت بهستون صنعت نوین اقدامات لازم راجهت اخذگواهی بازرسی آسانسورهمانزمان باشرکت بازرسی مهندسی ایران انجام داد، اماعجله درتبلیغ این شرکت باعث شدکه گواهی این شرکت یکسال دیرتر از شرکت بازرسی مهندسی ایران درروز ۲۳ اسفند ۸۴ صادر شود. درابتدا کار مهندس تبریزی اقدامات اولیه لازم جهت تهیه مدارک بازرسی انجام داد، تا آنکه مهندس منصورباردیگر به بازرسی آسانسور برگشت به عنوان مدیر بازرسی آسانسور شرکت بهستون صنعت نوین مشغول به کارشد. حضور مهندس منصور تا سال ۸۸ دراین شرکت ادامه داشت که مهندس منصور در آذر ماه آن سال به شرکت iei بازرسی مهندسی ایران رفت و جایگزین مهندس احسان شمسی شد و در ادامه خواهید خواند که مهندس شمسی در ادامه راه بازرسی آسانسور چه نقشی دارد. متاسفانه حواشی شرکت بهستون صنعت نوین بسیار زیاد بود که نهایتا درسال ۸۹ با حکم سازمان استاندارد مجوز این شرکت باطل شد. از خروجی این مجموعه می توان به بارزسانی مثل مهندس ایمان ادیب پور و مهندس مهدی کلهری و غیره اشاره کرد.

قسمت پنجم: مجوز استانی بازرسی پس ازانکه سه شرکت بازرسی مجوز بازرسی آسانسوررادرسطح کشور اخذ کردند درسال ۸۷ اتفاق جالبی افتاد و آن این بودکه مجوز بازرسی آسانسور برای شرکتهای بازرسی دیگرکشوری صادرنشد بلکه شرکتها یی که موفق به گواهی بازرسی آسانسورشدند ومجوز شان دارای محدودیت استانی بودکه درآن سال چهار شرکت موفق به اخذ گواهی بازرسی، فنی آسانسورشدند که عبارت بودند از:

۱٫ شرکت بازرسی مهندسی اندیشه

۲٫ شرکت نوآوران کیفیت پارس

۳٫ شرکت معیارگسترصدر

۴٫ شرکت خدمات بازرسی بین المللی بخرد

که سه شرکت اول نامبرده فقط مجوز بازرسی آسانسور درسطح استان تهران را اخذ کردند و شرکت بازرسی بخرد توانست گواهی خود درچهار استان همجوار تهران یعنی استانهای قم، قزوین، سمنان و مرکزی دارای اعتبار ببیند که البته بعد ازیکسال موفق به اخذ مجوز بازرسی در سطح استان تهران نیز شد.

قسمت ششم: افراد تاثیر گزار با مجوز استانی شرکت بازرسی مهندسی اندیشه در ابتدا راه کارش در بازرسی آسانسور با مدیریت مهندس حقانی آغاز کرد، حقانی برای جذب مشتری چند بازرس از بازرسان شرکت بازرسی مهندسی ایرانiei به شرکت بازرسی مهندسی اندیشه آورد. شرکت بازرسی نوآوران کیفیت پارس بازرسی آسانسورش با مدیریت مهندس معصومی آغاز کرد ولی بر خلاف حقانی ترجیح داد از بازرسان جدید در سیستم بازرسی آسانسور این شرکت استفاده کند. که از بازرسان قوی و سرشناس این مجموعه می توان به مهندس کاسبی اشاره کرد. شرکت بازرسی معیار گستر صدر ، شرکت تعاونی است که سهامش به صورت تعاونی بین کارمندان سازمان استاندارد تقسیم شده عملا تا از قبل تقسیم کار بازرسی بصورت اینرنتی فعالیت چندانی در بازرسی آسانسور نداشت. شرکت بازرسی بین المللی بخرد در ابتدا کارش زمانی مجوز بازرسی آسانسورچهار استان همجوار استان تهران داشت مهندس عبادی عهده دار سرپرستی بازرسی آسانسور این شرکت شد وپس از آنکه موفق به اخذ مجوز استان تهران شد، کم کم بازرسان شرکت بهستون صنعت نوین به این مجموعه اضافه شدند.

قسمت هفتم صدور سه مجوز دیگر بازرسی آسانسور در بهمن سال۸۸ شرکت بخرد توانست مجوز بازرسی آسانسور استان تهران را به دامنه کاری اش اضافه کند. شرکت SGS موفق به اخذ گواهی بازرسی آسانسور در استانهای تهران، اصفهان، خراسان، آذربایجان شرقی، هرمزگان، خوزستان در بهمن سال ۸۸ شد. مهندس احسان شمسی مدیریت واحد بازرسی آسانسور این شرکت را از ابتدا اخذ مجوز تا سال ۸۹ عهده دار بود حضور ش باعث شد که اکثر بازرسان شرکت بازرسی مهندسی ایران IEI به شرکتSGS آمدند و در ادامه راه مهندس ادیب پور از بازرسان بهستون صنعت نوین به مجموعه SGS اضافه شد. شرکت تکین کو موفق به اخذ گواهی بازرسی آسانسور در بهمن ماه سال۸ ۸ درسطح استانهای تهران، اصفهان، فارس، آذربایجان غربی شد.

قسمت هشتم: اداره کل استاندارد تهران سه بازرس را محروم کرد در سال ۸۹ رقابت ناسالم و هرج ومرج فراوانی در بازرسی آسانسور در سطح استان تهران ایجاد شد به طوری که در ارزیابی اداره کل استاندارد تهران از بازرسان ، سه بازرس آسانسور محروم شدند. دلایل محرومیت بازرسان متخلف

• در ازریابی یکی از بازرسان از سوی اداره کل استاندارد وتحقیقات صنعتی استان تهران به علت تخلف در بازرسی یک سال محروم کرد.

• محرومیت بازرس دوم: در پی گزارش شرکت SGS منبی بر تخلف بازرسش ، دومین بازرس محروم از سو ی استان تهران شد

• محرومیت سومین بازرس: دخالت در مهر فروشی شرکتهای نصاب و عدم رعایت استاندارد ۱۷۰۲۰ و عدم اصل بی طرفی در بازرسی عامل محرومیت سومین بازرس شد

. قسمت نهم : رقابت ناسالم و اینترنتی شدن بازرسی آسانسور تعدد شرکت های بازرسی که مجوز بازرسی آسانسور داشتند باعث شد که شرکتهای بازرسی آسانسور داشتند برای جذب مشتری دست به رقابت ناسالم بزنند که این موضوع باعث شد اداره کل استاندارد و تحقیقات استان برای حل این موضوع تصمیم گرفت و نظارت بیشتر کارهای بازرسی آسانسور راسا خود بازرسی آسانسور را بین شرکتهای بازرسی تقسیم تا کیفیت بازرسی نیز بالا رود. برای انجام این کار و تسریع در امور بازرسی آسانسور ثبت نام بازرسی آسانسور از تاریخ ۱۵/۱۱/۸۹ از طریق پایگاه مجازی اداره کل استاندارد اانجام می شود. پس از آن اداره استاندارد استان تهران بر اساس امکانات شرکتهای بازرسی، کارهای بازرسی بین شرکتها میکند. سایر استانهایی که نیز تقسیم کار بازرسی آسانسور انجام می دهند، استان فارس، سمنان، قزوین، آذربایجان شرقی اردبیل و البرز هستند. و بزودی هم قرار است که تقسیم کار بازرسی آسانسور بین شرکت بازرسی آسانسور در کل کشور اجرایی شود.

 


آسانسور خورشیدی محصول جدید گروه پار کنترل

بدون نظر

امروزه می دانیم که سرچشمه غالب شکلهای گوناگون انرژی مورد استفاده ما انرژی خورشیدی است. منشاء سوختهای فسیلی، جریان آب، باد، جزر و مد همگی از انرژی خورشیدی مایه می گیرند.

سوختهای فسیلی رو به پایانند و استفاده از انرژی جریان آب و باد و مانند  آنها نمی توانند تمام انرژی مصرفی جهان را تامین کنند.

طبق برآوردهای علمی در حدود ۴٫۵ بیلیون سال از تولد این گوی آتشین می گذرد و تا ۵ میلیارد سال آینده همچنان می توان آن را به عنوان یک منبع عظیم انرژی به حساب آورد.
خورشید به همه جا می تابد وچون همه جا هست هزینه ای برای کشف، استخراج، انتقال و ذخیره آن پرداخت نمی شود و بصورت رایگان در اختیار همگان است.

تنها یک ساعت انرژی تابشی خورشید به زمین برابر مصرف یکسال انرژی کل مردم جهان است. اگر فقط یک درصد از صحرا های جهان مختص تاسیس  نیروگاه های خورشیدی گردد، همین مقدار برای تولید برق سالیانه جهان کافی خواهد بود.

http://iranelevator.ir/up/1405109231.gif

میزان تابش انرژی خورشیدی در نقاط مختلف جهان متغیر بوده و در کمربند خورشیدی زمین بیشترین مقدار انرژی را داراست.

کشور ایران نیز در نواحی پرتابش واقع است و مطالعات نشان می دهد که استفاده از تجهیزات خورشیدی در ایران مناسب بوده و میتواند بخشی از انرژی مورد نیاز کشور را تأمین نماید.

ایران کشوری است که به گفته متخصصان این فن با وجود ۳۰۰ روز آفتابی در بیش از دو سوم آن و متوسط تابش ۵٫۵-۴٫۵  کیلووات ساعت بر متر مربع در روز یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی معرفی شده است.

برخی از کارشناسان انرژی خورشیدی گام را فراتر نهاده و در حالتی آرمانی ادعا می‌کنند که ایران در صورت تجهیز مساحت بیابانی خود به سامانه‌های دریافت انرژی تابشی می‌تواند انرژی مورد نیاز بخش‌های گسترده‌ای از منطقه را نیز تأمین و در زمینه‌ صدور انرژی برق فعال شود.

استفاده از این منبع انرژی منحصر به فرد و تجدید پذیر در سیستم‌های مختلف استفاده می‌شود که عبارت‌اند از:

استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف خانگی
استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف صنعتی
استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف نیروگاهی
تبدیل مستقیم پرتوهای خورشید به الکتریسیته بوسیله تجهیزاتی به نام فتوولتائیک

پار کنترل پیشرو در صنعت آسانسور های خورشیدی

فعالیت تیم تحقیقاتی “شرکت پار کنترل” در راستای استفاده از این انرژی منحصر به فرد در صنعت آسانسور منجر به “طراحی آسانسور خورشیدی” گردیده و اکنون این نوآوری همگام با شرکت های شناخته شده در سطح بین الملل نظیر آسانسور خورشیدی شیندلر  ساخت Schindler آمریکا و کانادا به دنیای صنعت آسانسور در ایران قابل عرضه می باشد. پروژه های راه اندازی شده در ایران و افغانستان از نتایج این تحقیقات می باشد.

http://iranelevator.ir/up/1405106984.jpg

یکی از مهمترین مزایای آسانسور خورشیدی کمک به بهبود محیط زیست با استفاده از انرژی های سبز در ساختمان ها می باشد.

از عوامل تاثیر گذار در به انجام رسیدن این پروژه تحقیقاتی:

تعهد به ارزش حفظ محیط زیست
پیشگام بودن در نوآوری پارکنترل را می توان نام برد.

صرفه جویی ۷۵% در هزینه مصرفی انرژی الکتریکی از عمده دستاورد های این طرح می باشد.

با محاسبات اولیه بازگشت هزینه سیستم سولار در آسانسور حدود ۶ سال بوده و بیش از ۲۰ سال آسانسور با استفاده از انرژی الکتریکی رایگان به کار خود ادامه خواهد داد. “اولین دستگاه “آسانسور خورشیدی” در ساختمان دفتر مرکزی ایرانیان اطلس واقع در تهران خیابان پاسداران با تعداد استارت حدود ۷۵۰ بار در شبانه روز نصب و راه اندازی گردیده است


مرگ بر اثر برخورد آسانسور

۱ نظر

خرابی آسانسور بیمارستان امام خمینی(ره) اسلام آبادغرب منجر به مرگ یک جوان شد.

به گفته شاهدان عینی در پی انتقال چند نفر از مصدومین یک تصادف به بیمارستان امام خمینی(ره) این شهرستان، برای انتقال آنها به طبقات فوقانی بیمارستان از آسانسور موجود استفاده شده، اما آسانسور که اتفاقا تجربه خرابی مکرر را داشته است، در وسط راه خراب شده و مصدومان به همراه یکی از پرسنل بیمارستان در داخل آسانسور محبوس می‌شوند.

مرحوم «یاسر صبری»، از پرسنل شرکتی که کارهای تاسیسات بیمارستان را انجام می‌داده با هدف امداد به مصدومان محبوس، تلاش می‌کند آنها را از آسانسور بیرون بیاورد، اما متأسفانه پس از لحظاتی برخورد آسانسور با سر این جوان منجر به مرگ او می‌شود.