شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

نرم افزار حسابداري آسانسور تبلیغات شما در این مکان

بایگانی برای خرداد, ۱۳۹۲

لودسل (حسگر وزن – سنسور وزن)

۱ نظر

لودسل سلول حسگر وزنی است که این حسگر تغییرات وزن را بر اساس تغییرات ولتاژ براساس وزن بار وارده حس کرده و آن را به نشان دهنده الکترونیکی منتقل می نامید. لودسلها دارای انواع مختلفی هستند که از آن جمله لودسل فشاری ، لودسل کششی و لودسل خمشی را می توان نام برد. هر کدام از این انواع با کلاسهای مختلفی تقسیم می شود .هر لودسل دارای مشخصاتی نظیر  کلاس ارائه شده می باشد کلاس هر لودسل بیانگر موارد مختلفی از جمله دقت لودسل , ظرفیت لودسل و تعداد قسمتهای تقسیم شده بر حسب استاندارد است.

در قلب سیستم های نوین قطعه کوچک و ظریفی به نام ” لودسل” قرار دارد که در لغت به معنای سلول وزن، وزن سنج یا حسگر بار است.لودسل یک نوع حسگر (Sensor) الکترونیکی برای اندازه‌گیری وزن و نیرو است که در انواع کششی، خمشی، فشاری و پیچشی ساخته شده است.تا پیش از پیدایش لودسل از ابزارهای مکانیکی برای اندازه گیری وزن استفاد‏ه می شد.

 – لودسل به طیفی از سنسورها گفته می شود که هر چند در تکنولوژی متفاوت هستند ولی منظور از استفاده ان ها یک چیز است و ان سنجش نیرو(کشش یا فشار)است که در سیستم های توزین همان سنجش وزن می باشد.

 – لودسل یا حسگر وزن وسیله ای است که با کمک آن میتوان درحالت های مختلف وزن مواد را بدست آورد.

 -.هر لودسل دارای مشخصاتی نظیر کلاس ارائه شده می باشد کلاس هر لودسل بیانگر موارد مختلفی از جمله دقت لودسل , ظرفیت لودسل و تعداد قسمتهای تقسیم شده بر حسب استاندارد است. لودسلهای مرغوب و دقیق دارای استاندارد OIMLجهانی می باشند که این استاندارد مبین کیفیت و دقت ساخت این محصول است. بنابر این عملیات سنجش وزن بوسیله لودسلهایی که فاقد این استاندارد باشند قابل اطمینان نخواهد بود. پارامترهای مهمی در شناسایی و مقایسه قابلیتهای یک لودسل با سایر لودسلها وجود دارد که از آن جمله میتوان به : حد ایمن بار الکتریکی، حداکثر بار ایمن (مکانیکی )، محدوده دمای تصحیح شده، گستره درجه حرارت کاری،گستره درجه حرارت انبار،گستره ولتاژ ورودی تحریک، حداقل مقدار قابل اندازه گیری، خروجی اسمی،مقاومت اهمی ورودی،مقاومت اهمی خروجی،خطای در خروجی، خطای صفر ،خطای مرکب،خزش، خطای تکرارپذیری و تاثیرات درجه حرارت بروی حساسیت لودسل( در حالت بدون بار ) اشاره نمود.

http://iranelevator.ir/up/1371033313.jpg

لودسل ها از نظر شکل ظاهری و کاربردهایشان به چند نوع عمده تقسیم می شوند

 ۱ – لودسل فشاری (Canister) : شکل ظاهری این لودسل شبیه قوطی می باشد. همانطور که از نام این لودسل پیداست فشار وارده بر این نوع لودسل از طرف بار باعث تغییرات طول (کمتر از قطر یک تارمو) در لودسل می شود. از این نوع لودسل اغلب در باسکولهای جاده ای استفاده می شود .

 ۲ – لودسل کششی (S Type) : شکل ظاهری این لودسل شبیه S می باشد. مکانیسم عملکرد این لودسل نیز بر اساس تغییرات طول می باشد. یک طرف این لودسل از بالا به نقطه ای ثابت وصل می شود و از طرف پایین نیرو به ان وارد می شود. از این نوع لودسل اغلب در سیستم های توزین آویز استفاده می شود .

 ۳ – لودسل خمشی (Shear beam) : از این نوع لودسل اغلب در باسکول کفه ای و برخی پروژه های خاص استفاده می شود.

 ۴- لودسل تک پایه (Single point) : این نوع لودسل اغلب برای کفه های کوچک نظیر ترازوها و باسکولتها استفاده می شود.

 مکانیزم عملکرد لودسل :

 مکانیسم عملکرد لودسل بر اساس تغییرات طول ناشی از وارد شدن بار می باشدکه سبب تغییر در خروجی لودسل می شود. این وسیله فشار وارده از سوی جسم و مواد مورد نظر را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند و این امکان را به وجود می آورد که به وسیله آن وزن دقیق مواد را بدست آورد.

 آنچه که لودسل انجام میدهدتبدیل بار(نیروی عمودی)به سیگنالهای الکتریکی است که با کمک آن میتوان درحالتهای مختلف وزن مواد را بدست آورد. لودسل، فشار وارده از سوی جسم و مواد موردنظررا به سیگنال الکتریکی تبدیل میکند و این امکان را به وجود می آورد که به وسیله آن وزن دقیق مواد، به دست آید.

درهمه انواع لودسل ها،مبنای کار اندازه گیری تغییرات بار، بدین گونه است که بااستفاده ‏از یک ماده واسطه (مایع- گاز- نور- مقاومت و…)و اعمال تغییرات باربر آن تغییرات متناسبی (فیزیکی، شیمیائی و…) درآن ماده واسطه بدست می آ ید. و بنابراین با اندازه گیری این تغییرات میزان تغییرات بار را می توان محاسبه نمود.

نصب حسگر وزن روی سیم بکسلها:

– سنسور وزن را باید در بالای کابین به ارتفاع تقریبی  ۱/۵متر بالاتر از یوک کابین روی بکسلها نصب کرد. – سنسور وزن باید به اندازه کافی از برگشت بکسلها فاصله داشته باشد. جایی که اورهد کوتاه است پایین آوردن سنسور وزن  و نزدیک تر کردن آن به یوک کابین خطای اندازه گیری را افزایش می دهد.

– بکسلها را طوری از داخل گیره وسطی رد کنید که حد تعادل در پخش بکسل بین بوشن ها رعایت شده باشد.

نمره بوشن های سنسور وزن  با سایز سیم بکسل باید یکی باشند (مثلاً همگی ۱۰ باشند) نمره بوشن با توجه به سایز بکسل مشخص می شود و ورودی بدنه بوشن نوشته می شود.

http://iranelevator.ir/up/1370971549.jpg

محل نصب حسگرهای وزن درآسانسور:

حسگر وزن را در مکان های مختلفی از آسانسور می توان نصب نمود، یکی از متداول ترین مکانها روی سیم بکسل های کابین می باشد.

با افزایش وزن کابین سیم بکسل ها کشیده تر شده فشار بیشتری به پیچ تنظیم می آورد این مسئله موجب می شود دستگاه نیروی  حاصله را اندازهگیری نموده، وزن کابین محاسبه گردد.

http://iranelevator.ir/up/1370966750.jpg

نویسنده : حمیدرضا کلانتری ( مدیریت سایت iranelevator)

منتشر شده در مجله دنیا آسانسور در بهار ۹۲


اولین جلسه هیئت مدیره – دوره هفتم

۱ نظر

به فضل خداوند، با توجه به برطرف شدن معذوریتهای بوجود آمده، توسط بعضی افراد در هیئت مدیره قبل و پس از انتخاب افراد شایسته و قابل اعتماد در این دوره ی هیئت مدیره و جهت انجام وظایف و پاسخگویی شفاف به همه اعضای محترم سندیکا، از این به بعد تلاش می کنم، گزارش اولین جلسه هیئت مدیره به شرح زیر می باشد.

آقای مهندس کورس – به سمت رئیس هیئت مدیره

آقای مهندس زهره وندی – به سمت نائب رئیس اول

آقای مهندس ادریسی – به سمت نائب رئیس دوم

آقای ایرج نیازی – به سمت خزانه دار

و آقای علیرضا یوسفی – به سمت منشی هیئت مدیره انتخاب شدند

با توجه به اینکه همه اعضاء نسبت به روش قبل ، منتقد بودند و همچنین بواسطه حضور آقای فروزنده پور به عنوان دبیر و تمایل اعضاء به کاهش نقش هیئت مدیره در کارهای اجرایی سندیکا، مصوب شد؛ ظرف ۶ تا ۸ ماه آینده، در مورد تغییر روش اداره سندیکا تصمیم گیری شود

لذا پس از رای گیری در مورد دبیران کمیته های سندیکا ، نتایج زیر بدست آمد

آقای مهندس کورس – دبیر کمیته حل اختلاف

آقای مهندس حقیقی – دبیر کمیته فنی و آموزش

آقای مهندس زهره وندی – دبیر کمیته امور شعب

آقای مهندس شفایی – دبیر کمیته طرح و برنامه

آقای مهندس قلیچ خانی – دبیر کمیته ارزشیابی

آقای نیازی – دبیر کمیته رفاهی

و آقای یوسفی – دبیر کمیته فرهنگی شدند