شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

سلام چند تا عکس از زیبا ترین و حیرت انگیزترین آسانسور های جهان  

تاریخچه آسانسور در جهان : عمر بالابرها در جهان به بیش از چند هزار سال می رسد و اولین چرخ چاه خود نمونه ای از اولین بالابرها بوده است. البته گفته شده که مصریان باستان نیز به‌ وسیله بالابر در اهرام حرکت می‌کردند . طبق شواهد تاریخی ، آسانسور از ابتدائی ترین ماشینهای ساخت بشر […]

نرم افزار حسابداري آسانسور تبلیغات شما در این مکان

بایگانی برای دسته "پله برقی"

یک روز پیش از آغاز چهارمین سمینار سالیانه تخصصی آسانسور و پله برقی

بدون نظر

گزارش تصویری یک روز از آغاز چهارمین سمینار سالیانه تخصصی آسانسور و پله برقی

http://iranelevator.ir/up/1392470183.jpg

 

http://iranelevator.ir/up/1392530013.jpg

http://iranelevator.ir/up/1392482303.jpg

http://iranelevator.ir/up/1392496031.jpg

http://iranelevator.ir/up/1392548783.jpg

http://iranelevator.ir/up/1392540928.jpg

http://iranelevator.ir/up/1392459122.jpg
http://iranelevator.ir/up/1392459421.jpg


کتاب ایمنی در صنعت پله برقی چاپ شد

۱ نظر

انتشار “کتاب ایمنی در صنعت پله برقی”

Safety in Escalator Industry

“کتاب ایمنی در صنعت پله برقی” در زمینه ایمنی و آنالیز حوادث پله برقی به همت آقایان

* مهندس فرتاش رزمجو
* مهندس آنتونی آندون
* تالیف و توسط “نشر نورآور” در مهر ماه سال جاری چاپ و منتشر گردید.

در آغاز کتاب آمده است:
تالیف “کتاب ایمنی در صنعت پله برقی” بدون یاری و مساعدت مدیریت محترم شرکت تمکین فولاد آسانبر قابل فرض نبوده، لازم است در ابتدای کتاب از ایشان و نیز کلیه عزیزانی که در تالیف کتاب ما را یاری نموده اند، کمال تشکر را داشته باشیم
با احترام
فرتاش رزمجو، آنتونی آندون

http://iranelevator.ir/up/1384267915.jpg

 

مطالب کتاب با ۲ پیشگفتار و مقدمه آغاز و در بخش های بعدی به ترتیب زیر:

 1. فصل اول: تعاریف اصلی (شامل ۲۱ مبحث)
 2. فصل دوم: استانداردها (شامل ۴ مبحث)
 3. فصل سوم: آنالیز حوادث (شامل ۴ مبحث)
 4. فصل چهارم: حوادث در فرایند نصب پله برقی (شامل ۵ مبحث)
 5. فصل پنجم: حوادث و سیستمهای ایمنی (شامل ۳۵ مبحث)
 6. فصل ششم: توصیه های ایمنی (شامل ۷ مبحث)
 7. فصل هفتم: ایمنی در یک نگاه

کتاب مذکور در مهرماه امسال (۱۳۹۲) منتشر شده (چاپ اول) و به همراه آن یک عدد CD (لوح فشرده) ضمیمه می باشد. محتویات لوح فشرده ضمیمه عبارت است از:

 • فیلم حوادث واقعی پله برقی
 • تصاویر حادثه دیدگان
 • اطلاعات تکمیلی
 • تصاویر رنگی کتاب.

قیمت کتاب به همراه لوح فشرده ۱۱٫۰۰۰ تومان بوده و علاقمندان برای تهیه آن می توانند به نمایشگاه دائمی و مرکز فروش نشر نوآور واقع در:

 • تهران- خیابان انقلاب- خیابان فخر رازی- خیابان شهدای ژاندارمری- نرسیده به خیابان دانشگاه- ساختمان ایرانیان- پلاک ۵۸ طبقه دوم- واحد ۶ یا
 • کتابفروشی الیاس واقع در تهران خیابان انقلاب
 • کتابفروشی صانعی واقع در تهران خیابان انقلاب
 • کتاب فروشی گوتنبرگ واقع در تهران خیابان انقلاب
 • کتابفروشی مهرگان واقع در اصفهان- میدان انقلاب- خیابان چهارباغ عباسی- ابتدای خیابان سیدعلی خان مراجعه نمایند.

حمایت سایت ایران آسانسور به  استاد عزیزم آقای رزمجو اعلام آمادگی می کنم.

با تشکر کلانتری


بلند ترین پله برقی در فضای باز

بدون نظر

بلند ترین پله برقی دنیا در فضای باز در شهر مدلین کلمبیا نصب و مورد بهره برداری قرار گرفت.

شهر مدلین به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه دارای محله های با شیب های تند می باشد تعداد ۱۲ هزار ساکنین محله کمونای شهر مدلین به دلیل شیب تند منطقه برای تردد و دسترسی به مرکز شهر ناگزیر از بالا و پایین رفتن از صدها پله بودند. مسافتی که بنابر اظهار مسئولین شهر برابر با یک ساختمان ۲۸ طبقه بود.

http://www.shiaupload.ir/images/13269252834715020123.jpg

ساکنین این محله اکنون می توانند این مسیر طاقت فرسا را با پله برقی که به گفته شهردار منطقه اولین پله برقی در این اندازه و حجم است استفاده کنند.این کار با هدف ارتقای کیفی فضاهای شهریدر مناطق محروم شهر مدلین صورت گرفته است.

 

http://www.shiaupload.ir/images/54208305469506276974.jpg

ساکنین مجبور بودن روزانه ۳۵ دقیقه پیاده از این تپه ها بالا بروند تا به خانه ها یشان برسند ام با اقدام  دولت این مسیر بدون پرداخت هیچ هزینه ای در عرض ۶ دقیقه طی کنند. در آخر لازم به ذکر است طول این پله برقی در حدود ۳۸۴ متر می باشد.

 

منبع: iranelevator.ir


پیاده رو متحرک و تولید برق

بدون نظر

طرح ام-۳۷  (M-37) یکی از نوآوری های جدید صنعت آسانسور در ایران است، این طرح توسط یکی از مخترعین ایرانی صنعت آسانسور ایران پدید آمده که در این نوآوری جدید، تولید برق پاک و سازگار با محیط زیست بوسیله پیاده رو متحرک می باشد، این طرح کشور ایران را همراه چند کشوری که در این زمینه صاحب طرح و اختراع می باشند قرار داد.

طرح تولید برق از پیاده روی متحرک

طرح تولید برق از پیاده روی متحرک

آقای مهندس مهدی میرعبداله یانی دوست و همکار گرامی و یکی از صاحبنظران و پیشکسوتان صنعت آسانسور ایران که نمونه های متعددی از نوآوری های خود را به دنیای اسانسور معرفی نموده است. از جمله:

 • آسانسور گردنده  (Rotating Elevator)یا آسانسوری که کابین آن در حین حرکت بر محور مرکزی خود می چرخد. این اختراع با نام  (M-23) ثبت جهانی شده است.
 •  اسانسور آبی،(Water Lift) نیز با نام (M-35) به جهان آسانسور معرفی شده، این اسانسور با استفاده از نیروی آب حرکت می کند.

را در کارنامه اختراعات خود دارد، این بار در بخش تولید انرژی از طریق :

 •  پیاده رو متحرک (Moving sidewalks)

ابتدا مسئله بحران انرژی و رویکرد جهانی در رابطه با مقابله با این مشکل را بررسی نموده و در پایان به بررسی پیاده رو متحرک و تولید برق یا همان  طرح M-37  می پردازیم.

 

تکنسین ها در حال نصب تجهیزات جذب انرژی جنبشی دو جهته در پیاده رو

تکنسین ها در حال نصب تجهیزات جذب انرژی جنبشی دو جهته در پیاده رو یکی از خیابانهای جنوب غربی فرانسه

کاهش سوخت های فسیلی و منابع نفت و گاز در جهان و مصرف بی رویه این نعمت خدادادی، وابستگی و نیاز بشر به آن، انسان را به فکر تامین منابع جدید انرژی جایگزین متوجه ساخته است.

مدتی است دانشمندان و مخترعین جهان این موضوع را مورد توجه قرار داده اند. در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار در یکی از سالن های پایکوبی، (GreenBiz) با استفاده از صفحات تولید الکتریسیته، توانستند از این صفحات با پایکوبی افراد بر روی آنها حدود ۵۰ تا ۶۰ وات تولید کنند.

یکی از این نوآوری ها، تولید انرژی پیزو الکتریک (Piezoelectric) می باشد، ماهیت پیزو الکتریک به صورتی است که می توان با استفاده از فشار مکانیکی یک کریستال، انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کرد.

با قرار دادن صفحات این سیستم در سطح پیاده رو، محل هایی که تردد عابرین زیاد می باشد، به راحتی می توان انرژی های جنبشی را جمع آوری نموده و تبدیل به انرژی الکتریکی نمود و چراغی در زیر پا روشن نمود.

 

با سیستم پیزوالکتریک انرژی مکانیکی به الکتریکی تبدیل و چراغ زیر پا روشن می شود

 

با سیستم پیزوالکتریک انرژی مکانیکی به الکتریکی تبدیل و چراغ زیر پا روشن می شود

بر اساس آمار موجود، معمولا افراد عادی به طور میانگین در شبانه روز برای انجام کار و فعالیت های روزانه خود حدود ۵۰٫۰۰۰ الی ۳۰٫۰۰۰ گام بر میدارند، با استفاده از تکنولوژی نوین می توان انرژی جنبشی این گامها را بر روی سنگفرش پیاده روها و معابر شلوغ تبدیل به انرژی الکتریکی نمود و از آن برای مصارف روشنایی و …….استفاده کرد.

در سال ۲۰۰۹ در انگلیس و فرانسه این ایده شکل جدی تری بخود گرفت و نمونه های اولیه آن به صورت آزمایشی مورد بهره برداری قرار گرفت.

بر اساس داده های موجود از نمونه ها، در هر نقطه از خیابان یا پیاده رو، مکانهایی نظیر

 • حیاط مدارس،
 • پیست های ورزشی،
 • باغ وحش،
 • پارک،
 • میادین ورزشی و …..که شاهد رفت و آمد زیاد مردم باشد، می توان انرژی های جنبشی هر گام را که حدود ۱ الی ۲ وات برق در ساعت تولید می کند را جمع آوری نموده و با ذخیره سازی، و از آنها استفاده گوناگونی از قبیل:
 • روشنایی معابر
 • ماشین های فروش بلیط
 • چراغهای راهنمایی چهارراهها
 • علایم و تابلوها
 • درهای اتوماتیک محلهای عمومی
 • رایانه ها
 • مایکروویو
 • یخچال نمود. این تکنولوژی در سال ۲۰۱۰- ۲۰۰۹ در شرق لندن مورد استفاده آزمایشی قرار گرفت و طراحان آن ابراز امیدواری می کنند که در سایر نقاط مهم جهان مخصوصا میدان تایمز نیویورک، محوطه برج ایفل، شهرک سینمایی والت دیسنی و… مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین در مرکز شهر تولوز فرانسه، مخصوصا در محل عبور عابرین پیاده از عرض خیابان صفحاتی نصب شده که می تواند ۳۰ وات برق تولید کند. شهردار تولوز اظهار داشته، شهر تولوز تنها شهر دنیاست که از این سیستم استفاده می کند.

 

صفحات کف پوش با حسگرهای انتقال دهنده انرژی که لامپی را روشن کرده

 

صفحات کف پوش با حسگرهای انتقال دهنده انرژی که لامپی را روشن کرده

صفحات کف پوش این پیاده روها دارای حسگرهایی هستند که انرژی ایجاد شده را روزها جمع آوری و در یک باطری بزرگ ذخیره می کند، و برای رروشنایی و دیگر موارد می توان استفاده نمود.

البته عده ای پا را فراتر نهاده و بر این باورند که با نصب تجهیزاتی از قبیل فیزوالکتریک در کفش سربازان، می توان انرژی جنبشی قدمهای سربازان را پس از تبدیل به نیروی برق مورد استفاده آنها برای تجهیزاتی که در اختیار دارند قرار داد.

حال باز گردیم به طرح پیاده رو متحرک (M-37)  این طرح در دنیای آسانسور پدید آمده و جالبست که با روایت مبتکر این طرح، با آن آشنا شویم، وی در مقدمه طرح پیاده رو متحرک برق ساز اظهار داشته:

همیشه هنگامی که در شیب پیاده رو قدم می زدم، در ماهیچه های پا فشاری احساس می کردم، این فشار باعث کند شدن حرکت می شد. فکرم متوجه هدر رفتن  انرژی ها بود و به دنبال چاره ای که بشود این انرزی های سرگردان را به خدمت گرفت.

این مسئله مدتها فکر و ذهنم را به خود مشغول کرده بود، تا اینکه اندیشه ساختن پیاده رو متحرک از قوه به فعل در آمد، با اجرای طرح اولیه پیاده رو متحرک برق ساز، شرایط به صورتی در آمد که بخشی از انرژی که هدر می رفت، در اینجا به کمک آمده و موجب حرکت دادن پیاده رو گشته و در نقطه دیگری انرژی تولید شده مورد استفاده قرار گیرد.

طبق روال خود، وقتی این طرح از تئوری به حقیقت پیوست، نام آنرا انتخاب کردم:

 • پیاده رو متحرک (مولد برق) ام- ۳۷     (Moving sidewalks  M-37)

 ابتدا پیاده رویی ساختم، متشکل از تعدادی قرقره متحرک که دور تا دور این قرقره ها را تسمه نقاله فراگرفته بود.

 پیاده رو متحرک تولید برق

                              پیاده رو متحرک تولید برق (پیاده رو برق ساز)

زمانی که یک نفر بر روی این تسه نقاله گام بردارد، در واقع از طریق قرقره های متحرک انرژی اضافی ماهیچه های پا را به تسمه نقاله منتقل نموده و با ادامه گام برداشتن خود، تسمه نقاله را به حرکت در آورده و نهایتا” این انرژی جنبشی، فلکه  (Foley)
یک ژنراتورر را به حرکت در آورده و با گردش فولی ژنراتور، برق تولید می شود.

از این الکتریسته می توان جهت شارژ باطری، و به طور همزمان جهت حرکت پیاده رو متحرک در سمت مقابل استفاده کرد یا از الکتریسیته آن جهت روشنایی استفاده نمود.
پس با استفاده از این طرح، انرژی گرمایی که در اثر اصطکاک بین کفشهای افراد و تسمه نقاله وجود دارد، می توان آنرا به انرژی مفید تبدیل نموده و در جای دیگری از آن استفاده کرد.

اکثرا پیاده روی را یک ورزش سالم می شناسند و هر روز به پیاده روی می روند، چنین افرادی با ورزش بر روی پیاده رو متحرک ضمن انجام ورزش مورد علاقه، باعث گردش و حرکت تسمه نقاله و قرقره ها شده و به تولید انرژی پاک و سالم، و به پاکیزگی و سلامتی و اقتصاد جامعه نیز کمک می کنند.

در مسیر های شیب دار، اگر کسی سعی کند خودش قدم بزند، با اعمال نیرو به قرقره های متحرک و تسمه نقاله، می تواند به افزایش سرعت دیگران کمک کند.

جهت استفاده بهینه می توان پیاده رو متحرک را در بخش میانی پیاده رو مستقر نمود، و در دو طرف آن پیاده رو ثابت وجود داشته باشد.

تصویر شماره یک

 • تشریح سیستم پیاده رو متحرک مولد برق (پیاده دو برق ساز ) هنگام پائین آمدن به پیاده رو متحرک فشار وارد کرده و همین عمل کافی است تا تسمه نقاله و قرقره های متحرک به حرکت در آیند.(تصویر شماره یک)

تصویر شماره دو

 

 • در شکل شماره دو نمودار پیکر آزاد نیروی ماهیچه ای و مولفه های آن برای یک نفر نشان داده شده است.

تصویر شماره سه

 

 • مولفه مماسی چند نیرو برای چند نفر که در حال پائین امدن هستند در (شکل سه) نشان داده شده است

 • نیروی برآیند ایجاد شده توسط اجزاء، هنگامی که به فولی ژنراتور منتقل می شود سبب تولد انرژی الکتریکی می شود.(شکل شماره چهار)

پروژه پیاده رو متحرک مولد برق ( پیاده رو برق ساز) توسط مهندس مهدی میر عبداله یانی طراحی شده است، و توسط دکتر روزبه میرعبداله یانی و مهندس احسان صیادی مفرد، به همراه تکنسین های شرکت تسلا- ایران ساخته شده است. این طرح مشابه طرح های M-23 و M25 به مجله  Elevator World USA ارائه گردیده است.

 

منبع: پارس لیفت


آشنائی با پله برقی -قسمت ۱

۱ نظر

پله برقی

  مقدمه
پله برقی، عبارتست از راه پله متحرکی که برای حمل و نقل مسافر به بالا و پائین در یک فاصله عمودی کوتاه بکار می رود. پله  برقی در سراسر دنیا و در مکانهائی که استفاده از آسانسور ممکن نیست، نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. موارد استفاده اصلی این دستگاه در مراکز خرید، فرودگاه ها و مراکز حمل و نقل، مراکز تجاری، هتلها و ساختمانهای عمومی است. مزایای پله برقی بسیار زیاد است. پله برقی ها ظرفیت بالائی برای جابجائی افراد دارند و قابل نصب در در همان فضای فیزیکی راه پله هستند. پله برقی ها هیچ زمان انتظاری ندارند مگر در ترافیکهای بسیار سنگین جمعیتی. همچنین از آنها می توان برای هدایت مردم به خروجی های اصلی  یا مکانهای خاص مورد نظر کارفرما استفاده کرد. انواع سرپوشیده آنها برای استفاده در فضای باز نیز در دسترس می باشد. تعداد پله برقی های نصب شده در ایالات متحده بیش از ۳۰٫۰۰۰ دستگاه تخمین زده می شود که قادرند سالانه ۹۰ میلیارد مسافر را جابجا نمایند. پله برقی و هم خانواده آن یعنی پیاده رو برقی نیروی محرک خود را  با استفاده از موتورهای جریان متناوبی که سرعت ثابتی را ایجاد می کنند تامین می نمایند. این سرعت عموما بین ۰٫۳ تا ۰٫۶ متر بر ثانیه است. بیشینه زاویه نصب پله برقی برای ارتفاع ۱۸ متر برابر ۳۰ درجه نسبت به افق می باشد.
اختراع پله برقی به شکل قابل استفاده برای عموم را به یکی از کارمندان شرکت آسانسور اوتیس بنام چارلز دی سیبرگ نسبت می دهند. مخلوق او، در نمایشگاه سال ۱۹۰۰ پاریس ارائه شد که موفق به کسب جایزه اول گردید. سیبرگ، کلمه پله برقی را از ترکیب دو واژه ESCALA  که در لاتین به معنای پله ها می باشد و ELEVATOR که به معنای آسانسور است ابداع نمود. در ۱۹۱۰ سیبرگ حق ثبت اختراع خود را به شرکت آسانسور اوتیس واگذار نمود. علیرغم پیشرفتهای بسیاری که در زمینه تکمیل این اختراع از بدو تولد تا کنون صورت گرفته، اما طراحی اولیه سیبرگ، هنوز هم اساس ساخت پله برقی است. این ماشین تشکیل شده از دو پلتفرم بالا و پائین که توسط یک خرپای فلزی بهم متصل هستند. خرپا شامل دو چرخ محرک  است که یکسری پله تاشو را  بصورت یک حلقه پیوسته به حرکت در می آورند. خرپا همچنین مجهز به حفاظ و  دو نوار دستگیره است که با سرعتی هماهنگ با سرعت حرکت پله ها حرکت می کنند.

اجزا:

پلتفرم های بالا و پائین:
این دو پلتفرم، قسمتهای منحنی حفاظ را در خود جای می دهند، همچنین موتور، گیربکس و پله ها را. پلتفرم بالا شامل موتور محرک و تجهیزات مربوطه و گیربکس اصلی سیستم می باشد. پلتفرم پائینی چرخها و تجهیزات لازم جهت بازگشت پله به مبدا را درخود جای داده است. این دوقسمت همچنین بالا و پائین خرپا را محکم می کنند. بعلاوه پلتفرمها مجهز به یک سینی یا صفحه ثابت و یک صفحه شانه ای می باشند. سینی مذکور فضای لازم برای ایستادن مسافرین قبل از سوار شدن به پله ها ی متحرک را فراهم میکند. این سینی با سطح تمام شده کف همتراز بوده و معمولا بصورتی تعبیه می شود که قابل جابجائی بوده و تجهیزات زیر آن در دسترس متخصصین نصب و نگهداری باشد. صفحه شانه ای ، قسمتی است که بین پلتفرم و پله های متحرک قرار می گیرد. نام گیری آن بخاطر این است که لبه های رو به پله آن دارای شانه هایی است که بین لبه های پله ها قرار میگیرد. این طراحی بدین جهت بکار رفته تا فاصله بین قسمت ثابت پلتفرم و پله ها را پرنموده و اجازه ندهد تا اشیا در این شکاف گیر کنند.

پله برقی
آناتومی پله برقی به زبان ساده

پله برقی
صفحه شانه ای

خرپا:
خرپا سازه ایست فلزی و توخالی که قسمت پائین و بالای پله برقی را بهم متصل می کند. از دو بخش جانبی تشکیل شده که بوسیله مهار های میانی از قسمت پائین تا بالا بهم محکم شده اند. دو انتهای خرپا به پلتفرم های پائین و بالا متصل شده و این پلتفرمها با بستهای فولادی و یا استفاده از بتن ریزی به طبقات متصل می شوند. خرپا همچنین متصل کننده حفاظ ها در بالا و پائین به یکدیگر است.

پله برقی

هدایت کننده ها:
سیستم هدایتگری در داخل خرپا تعبیه شده تا زنجیر پله ها  که باعث حرکت دائم پله ها در یک مسیر حلقوی میشود را در مسیر خود قرار دهد. در این مکانیزم دو چرخ هدایت کننده وجود دارد. یکی برای چرخ های جلوئی پله ها که به چرخ پله موسوم بوده و دیگری برای چرخهای عقبی پله ها که به چرخ کشنده موسوم می باشد. موقعیت نسبی این چرخها باعث میشود تا پله ها پس از خروج از صفحه شانه پائین  بصورت یک راه پله در طول مسیر خرپا قرار گیرند. در طول مسیر خرپا، این چرخها در حداکثر فاصله نسبت بهم قرار گرفته اند که باعث می شود تا هر پله نسبت به پله قبله زاویه ۹۰ درجه ایجاد کند. دز قسمت بالا و پائین مسیر، این چرخها به یکدیگر نزدیک می شوند بنابر این چرخهای جلو و عقبی پله تقریبا در یک امتداد قرار می گیرند. این امر باعث می شود تا پله ها بصورت صفحات تختی در کنار هم قرار گیرند.  بنابراین بسادگی می توانند طی حرکت دریک مسیر حلقوی به مبدا بازگردند. هدایتگر ها، پله ها را از مسیر زیرین خرپا عبور می دهند تا دوباره به ابتدای مسیر برگردند. در اینجا فاصله چرخهای هدایتگر از هم بیشتر شده و باعث می شوند تا سطح پله دوباره بصورت یک پله با زاویه قائمه در آید. این چرخه دائما تکرار می شود و پله ها را به انتهای مسیر رسانده دوباره به ابتدای مسیر هدایت می کند.

پله برقی

پله ها:
خود پله ها جامد بوده و بصورت یکپارچه و طی عملیات دایکاست از جنس آلومینیوم ساخته می شوند. ممکن است یک روکش لاستیکی بر روی سطح آنها کشیده شود تا امکان لغزش مسافرین را کاهش دهد. همچنی ممکن است یک خط نشانگر زرد رنگ جهت مشخص کردن لبه های پله اضافه گردد.لبه های دیواره و کف پله بصورت عاجدار تعبیه شده که این عاجها بگونه ای قرار میگیرد تا با عاجهای صفحه شانه ای در بالا و پائین پلتفرم جفت شود. پله ها توسط یک زنجیر فلزی که در یک مسیر بسته قرار دارد به یکدیگر متصل می باشند بطوریکه بدنه هر پله می تواند نسبت به پله مجاور خم شده و زاویه ایجاد نماید.  جلو وعقب پله ها هر کدام به دو چرخ متصل می باشد.چرخ های عقب از یکدیگر بیشتر فاصله دارند تا بر روی چرخ هدایتگر عقبی قرار بگیرند و چرخهای جلو پله فاصله محوری کوتاهتری دارند تا بتوانند در چرخ هدایتگر جلوئی که باریکتر است قرار بگیرند. همانطور که در بالا تشریح شد، موقعیت چرخ های هدایتگر نسبت به هم باعث جهتگیری پله ها در مسیر رفت و برگشت می شود.

پله برقی

منبع: لیفتیران


پله برقی

بدون نظر

مقدمه

پله‌برقی‌ها بیشترین ظرفیت جابه‌جایی عمودی را در بین دستگاه‌ای مشابه نظیر آسانسور دارا می‌باشند.

استفاده از این وسیله در امکن عمومی متروها، پایانه‌های مسافری، فروشگاه‌ها و مرکز تجاری مزیت‌های

رقابتی و ارزش افزوده بسیاری را به دنبال دارد. در مرکز تجاری می‌توان هدایت جمعیت به سمت طبقات بالاتر

یا پایین‌تر از همکف را در دو حالت با پله‌برقی و بدون پله‌برقی به راحتی مقایسه نمود. بسیاری از طبقات بالایی

مرکز تجاری در ایران به دلیل عدم وجود پله‌برقی با تردد بسیار کمتری مواجه هستند و به همان نسبت رونق

کسب و کار در آنها بسیار کمتر می‌باشد. امروزه حتی در فروشگاه‌های کوچک دو طبقه برای انتقال مشتریان

به طبقه بالاتر از پله‌برقی استفاده می‌شود. هر چند قیمت اولیه پله‌برقی بالا به نظر می‌رسد؛ اما در مقایسه

با منافع بسیار زیاد و طولانی مدت آن، به شدت اقتصادی است. آنچه در این مقاله آمده است؛ نگاهی گذرا به

اصول اولیه‌ای است که طراحان باید در بدو امر طراحی و انتخاب پله‌برقی بدان توجه نمایند.

·         استفاده از پله‌برقی ارزان‌ترین روش جابه‌جایی افراد بین دو سطح متفاوت می‌باشد.

·     مناسب ترین شیوه برای جابه‌جایی مسافران، حرکت پله‌برقی در یک جهت می‌باشد. اگر چه می‌توان هنگام

استفاده، حرکت در هر دو جهت را برای آن تعریف نمود.

·         پله‌برقی‌هایی آسان‌تر مورد استفاده مسافرین قرار می‌گیرند که بتوانند مسافر را به پایین (مکان آغازین) برگردانند.

عرض پله‌برقی

پله‌برقی‌ها معمولاً در سه اندازه mm 600،mm 800 و mm 1000 از نظر عرض پله ساخته می‌شوند.

پیاده‌روها و رمپ‌ها نیز معمولاً با عرضهای mm 1000، mm 1200 و mm 1400 ارائه می‌شوند.

در پله‌برقی‌های با عرض mm 600 روی هر پله فقط یک نفر جا می‌گیرد، اما در پله‌های با عرض mm 800 در

صورتی که یک نفر روی پله ایستاده باشد ؛ نفر پشت سر می‌تواند از او عبور کند ؛ یا دو نفرچسبیده به هم

کنار هم جای گیرند. معمولاً بیشترین سفارش مربوط به پله‌های با عرض mm 800 هستند. در پله‌برقی‌ها،

پیاده‌روهای متحرک و رمپ‌های با عرض پله mm 1000، دو نفر به راحتی روی هر پله جا می‌گیرند. اما در مرکز

تجاری شلوغ، فرودگاه‌ها و پایانه‌های

مسافری که از پیاده رو متحرک و رمــپ استفاده می‌کنند؛ سعــی می‌شود که از حدکثــر عرض پله یعنی mm 1400

استفاده شود که علاوه بر امکان حرکت چرخ‌های دستی، افراد کناری براحتی می‌توانند عبور کنند.

ظرفیت واقعی جابه‌جایی

ظرفیت جابه‌جایی پله‌برقی از فرمول زیر محاسبه می‌شود :

P th = ظرفیتی که طبق فرمول در هر ساعت جابه‌جا می‌شود.

P = تعداد نفرات با توجه به عرض پله (تصویر (۲))

V = سرعت (سرعت معمول پله‌برقی‌ها ۰٫۴ و ۰٫۵ متر برثانیه می‌باشد.)

t = عمق پله (معمولاً ۰٫۴ متر می‌باشد.)

۳۶۰۰s = تعداد در ساعت

اما مقایسه ظـرفیت واقعی جابه‌جایی مسـافران در پله‌برقی با ظرفیت جابه‌جایی محاسـبه شده مطابق

با تصویر (۳) این واقعیـت را می‌نمایاند که هر چه سرعت حرکت پله‌برقی بیشتر می‌شود فاصله بین ظرفیت

جابه‌جایی واقـعی و محاسبه شده نیز بیشـتر است.

این امر به دلیل رفتار مسافران – که عمدتاً ناشی از ترس سقوط می‌باشد- در هنگام پیاده و سوار شدن

پله‌برقی می‌باشد. به همین دلیل ترجیح داده می‌شود که سرعت حرکت پله‌برقی از ۰٫۷ متر بر ثانیه تجاوز نکند،

هرچند که تا سرعت ۰٫۹ متر بر ثانیه نیز مجاز می‌باشد.

شیب پله‌برقی

بر طبق استاندارد EN115 زاویه شیب پله‌برقی در صورتی که ارتفاع پله‌برقی (فاصله کف تا کف دو طبقه متوالی)

کمتر از ۶ متر باشد، نمی‌تواند بیش از °۳۵ باشد.

این در حالی است که کثر شرکت‌های سازنده پله‌برقیها را فقط با دو زاویه °۳۰ و °۳۵ می‌سازند.

تعداد پله‌های افقی

تعداد پله‌های افقی در قسمت بالای پله‌برقی و پایین آن که مسطح می‌باشد ۲ پله یا ۳ پله می‌باشد.

هر چه تعداد پله‌های افقی بیشتر باشد، پیاده و سوار شدن افراد با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

در امکن عمومی نظیر متروها و ایستگاه‌های مسافری توصیه می‌شود که تعداد پله‌های افقی ۳ پله انتخاب شود.

اخیراً متروی سنگاپور پله‌برقی‌هایی با تعداد ۴ پله افقی به صورت ویژه به یکی از سازندگان معتبر سفارش

داده است تا مسافران فرصت بیشتری برای حفظ تعادل و سهولت در سوار و پیاده شدن داشته باشند.

در صورتی که زاویه شیب پله‌برقی ۳۰ درجه باشد از ۳ پله افقی استفاده می‌شود.

بدیهی است طراحان طول پله‌برقی را متناسب با تعداد پله‌های افقی در نظر خواهند گرفت.

روش‌های مختلف چیدمان

چیدمان پله‌برقی در چند طبقه به روش تکی

عملی‌ترین روش جابه‌جایی مسافر بین سه سطح متفاوت می‌باشد. در چیدمان تکی مسافرین باید برای رسیدن به پله

  بعدی مسیر کوتاهی را طی نمایند. به لحاظ استراتژیک این مسـیر کوتاه می‌تواند از طریق ایجاد انگیزه برای خریدار منجر

به فروش بیشتر گردد.

·         این نوع آرایش بیشتر برای مکان‌هایی مناسب است که جریان حرکت افراد به یک سـمت باشد. به عـنوان مثال در

مرکز تجـاری حرکت مسافران به سمت بالا توسط پله‌برقی‌هایی که در یک سـمت ساختمان هستند و حرکت مسافران

به سمت پایین توسط پله‌برقی‌هایی که در سمت دیگر ساختمان هستند ؛ انجام می‌گیرد.

·         از آنجا که حرکت مسافرین در طول ساختمان دچار وقفه می‌شود، روی هم رفـته زمان حرکت برای رسیدن به طبقات

بالاتر افزایش می‌یابد.

·       پله‌برقی‌هایی آسان‌تر مورد استفاده مسـافرین قرار می‌گیرند که از نظرچـیدمان بتوانند مسافر را با طی کوتاه‌ترین

مسـافت به پایین ( مکان آغازین) برگردانند.

چیدمان پله‌برقی در چند طبقه به روش ضربدری

این چیدمان متوالی به مسافرین این امکان را می‌دهد تا سریع‌ترین حرکت را بین دو طبقه یا بیشتر داشته باشند.

·       این وضعیت به خصوص برای ساختمان‌های اداری، خدماتی و فروشگاه‌های بزرگ مناسب می‌باشد.

·       معمول‌ترین نوع چیدمان پله‌برقی‌ها به روش ضربدری می‌باشد.

·       حرکت مسافرین به سمت بالا و پایین از ترکم جمعیت در پاگرد پله‌برقی‌ها جلوگیری می‌کند.

چیدمان پله‌برقی در چند طبقه به روش موازی

در صورتی که طراحی ساختمان اجازه دهد و فضای پاگرد کافی بین پله‌برقی‌ها در دو طبقه متوالی موجود باشد

این نوع چیدمان سریـعترین زمان رسیدن به طبـقات بالاتر می‌باشد. معمولاً در ساختمانهایی که طـول آنها زیاد می‌باشد؛ از این روش استفاده می‌شود.

پاگرد جلوی پله‌برقی

اصولاً پاگرد جلوی پله‌برقی‌ها باید به گونه‌ای طراحی شود که از ازدحام و اغتشاش جمعیت جلوگیری شده و پیاده

و سوار شدن مسافران با ایمنی و آرامش کامل صورت گیرد.

بر اساس استاندارد EN115 فضای گردش مسافران در ورودی و خروجی پله‌برقی باید از ضوابط زیر پیروی کند:

در صـورتی که فاصـله دیـوار روبه‌روی پله‌برقی تا انتهای آخـرین پله افقی mm 2000 باشد؛ عرض پاگرد باید حداقل

دو برابر فاصله بین مرکز دستگیره‌های پله‌برقی باشد.

در صورتی که فاصله دیوار روبه‌روی پله‌برقی تا انتهای آخرین پله افقی حداقل mm 2500 باشد ؛ عرض پاگرد می‌تواند

حداقل برابر با فاصله بین مرکز دستگیره‌های پله‌برقی باشد.

در پله‌برقی‌های کنار هم که دیوار مقابل آنها mm 2000 از آخرین پله افقی فاصله دارد عرض پاگرد همانند پله‌برقی

تکی می‌باشد. با این تفاوت که فضای مشترک بین این دو اندازه موجب صرفه جویی در فضا می‌شود. (تصویر ۱۰)

کمترین فاصله بین دستگیره و ارتفاع بالاسری

مطابق با استاندارد اروپایی EN115 کمترین فواصل بین دستگیره‌ها تا دیواره‌ها و موانع کناری و همچنین ارتفاع بالاسری

باید مطابق شکل روبرو باشد.

A = 80 میلی متر یا بیشتر

B = 2100 میلی متر یا بیشتر

C= 120 میلی متر یا بیشتر

D = 2300 میلی متر یا بیشتر

E = 500 میلی متر یا بیشتر، مگر این که یک محافظ بین دستگیره و دیوار قرار داده شود.


تاریخچه ساخت پله برقی

بدون نظر
در سال ۱۸۵۹ ناتان آمیز آمریکاییاولین امتیاز ثبت اختراع را به نام خود تقاضا نمود و عنوان آن را پله های گردان گذاشت شکل این پله ها به صورت مثلث متساوی الاضلاع بود که از طریق آن مسافر روی یک ضلع سوار شده و در انتها پیاده می گردید اما کار بر روی این اختراع و تکمیل آن ادامه یافت تا اینکه در سال ۱۸۹۲ شخصی به نام رنو اختراع خود را در انگلیس تحت عنوان آسانسور با پله های متوالی ثبت کرد اختراع او این نکته را روشن ساخت که دستگیره ها می توانند حذف شوند و توجه به سرعتی در حدود ۲۰۰ فوت در دقیقه معطوف شد این مقدار از سرعتهایی که هم اکنون به عنوان سرعت استاندارد تلقی می شود بیشتر است همچنانکه موضوع آسانسورهای بالا و پایین بر که امروزه در فروشگاههای مدرن به کار می روند مورد توجه قرار گرفت.
دیاگرام و شماتیک کلی طرز کار پله برقی
طراحی و نصب اولین دستگاه های پله برقی :
طرح درست مانند همه نقاله ها ولی بعد ها شامل گیره هایی شد که قابل کاربرد در گروه های سه تایی که پایین تر از قسمت هدایت کننده و بالاتر از قسمت متحرک بودند ودر نظر گرفت این کار جاگیری بهتر را برای پاها به هنگام بالا رفتن ایجاد کرد اولین پله های برقی برای لذت جویی و سوار شدن نصب می شدند با وسیله ای جدی برای حرکت و جابه جا نمودن مسافرین در سال ۱۸۹۳ یکه پله برقی در شیکاگو برای یک نمایشگاه نصب گردید و بعد از آن نیز در سالهای بعد این پله ها در جاهای دیگر تفریحی و نمایشگاهی استفاده گردید در سال ۱۹۱۱ متروی لندن پله برقی برای حمل نقل آسان مسافران نصب گردید.